تهديدات و حملات سايبرى امروزه با افزايش ضريب نفوذ در اينترنت رو به گسترش بوده و به واسطه رونق فعاليت‌هاى مالى و اقتصادى در فضاى سايبرى بسيارى از هكرها و كلاهبرداران سعى دارند با فريب كاربران و استفاده از تكنيك‌ها و ابزارهاى هك و نفوذ به دنبال سرقت اطلاعات و كسب منافع مالى باشند. از اين رو آشنايى با مفاهيم و برخى از اصلاحات حملات سايبرى الزامى مى‌باشد كه در ذيل مواردى از آنها ذكر شده است.

Spyware: مخفف دو کلمه Spy و Software به معنی نرم افزار جاسوسی یا جاسوس افزار است.  جاسوس افزار يا Spyware یک لغت عمومی است که به نرم افزارهایی اتلاق می شود که به نحوى اطلاعات مشخصی از کاربر را بدون رضایت و حتی اطلاع او به سرقت می برند. این نرم افزار برای اهداف جاسوسی و سرقت اطلاعات شخصی و سازمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در طبقه بندی بدافزارها قرار مى‌گيرند. کلیدی ترین راهکار برای جلوگیری از ورود چنین نرم‌افزارهای مخربی، شناسایی دقیق تمام نرم‌افزارهایی است که قصد نصب و استفاده از آن ها را دارید. زیرا یکی از فریب‌های هکرها نصب مخفیانه بدافزار خود در هنگامی است که قصد نصب نرم افزار دیگری را دارید.

Ransomware:  باج افزارها نوعی از بدافزارهای مخرب هستند که به سیستم‌های رایانه‌ای قربانی حمله کرده و دسترسی کاربر به اطلاعاتش را از بین می‌برند و در ازای باز کردن دسترسی درخواست پرداخت مبلغ به حساب طراح باج افزار می‌کنند. باج‌افزارها بصورت روزافزون در حال رشد و انتشار هستند و نسخه های جدید آنها مرتب در سطح اینترنت منتشر می‌گردد. طراحان باج افزار به دلیل استفاده از روش دریافت پول های مجازی به راحتی قابل پیگیری و شناسایی نیستند. بسیاری از باج افزارها علاوه بر رمزگذاری فایل ها اقدام به قفل کردن هارددیسک نیز می‌کنند. استفاده از نسخه‌های آنتی ویروس قوی و فایروال امن و موثر و همچنين پرهيز از بازكردن ایمیل‌های مشکوک و ناشناس يكى از راهكارهاى پيشگيرى از نفوذ باج‌افزارهاست.

Worm: کرم ها يا Worm گروهی از بدافزارها هستند که از شبکه های کامپیوتری برای فرستادن کپی‌هایی از خودشان برای دیگر کامپیوترها یا شبکه‌های دیگر استفاده می‌کنند. آنها از نقص‌های سیستم‌عامل و نرم افزارهای موجود بر روی کامپیوتر برای نفوذ به آن استفاده می کنند. کرم‌ها با ویروس‌ها تفاوت دارند. ویروس‌ها با اتصال به برنامه‌های دیگر منتقل و تکثیر می‌شوند. اما کرم‌ها بی نیاز از برنامه‌های دیگر می‌توانند خودشان را به طور مرتب در کامپیوتر میزبان یا دیگر کامپیوترهای مرتبط کپی کنند و جابجا شوند. استفاده از آخرين بروزرسانى‌هاى سيستم عامل‌ها و نرم افزار‌ها و عدم كليك بر روى لينك‌ها و ايميل‌‌هاى ناشناس يكى از موثرترين اقدامات براى پيشگيرى از نفوذ كرم‌ها به سيستم‌هاى رايانه اى مى‌باشند.

Firewall: دیوار آتش یا فایروال (Firewall) به برنامه‌ها یا سخت‌افزارهایی گفته می‌شود که از دسترسی غیرمجاز به کامپیوتر جلوگیری کرده و ترافیک رد و بدل شده در شبکه را کنترل می‌کنند. يك فايروال از شبكه شما در برابر ترافيك ناخواسته و همچنين نفوذ ديگران به كامپيوتر حفاظت مى‌كند. در تمامی کامپیوترهای ویندوز فایروال گذاشته شده و بخشی از ویندوز است و در نسخه های XP، ویندوز 7، ویندوز 8، ویندوز 8.1 و ویندوز 10 وجود دارد. يكى از نكات مهم در فايروال‌ها قرار دادن قوانين و ايجاد سياست‌هاى دسترسى براى برنامه‌هاى مختلف است.

Bug: حفرۀ امنیتی یا باگ یعنی پیدا کردن ضعف یا خطا در یک نرم افزار به عبارت ديگر به خطاهایی کوچک‌ و گیر‌هایی که در بعضی برنامه‌ها و نرم افزارها به وجود می آید باگ می‌گویند. هیچ فرمول و قانون ساخت انسان بی اشکال و نقص نیست از اين رو هكرها با شناسايى حفره‌هاى امنيتى از آنها براى نفوذ به سيستم‌ها و شبكه‌هاى رايانه‌اى استفاده مى‌كنند. نكته حائز اهميت براى پيشگيرى از سوء استفاده مهاجمان، نصب و استفاده از اخرين نسخه ابزارها و بروزرسانى مستمر آنها است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *