شما همیشه به طور ناخواسته خود را در معرض حملات سایبری قرار می‌دهید. آیا تاکنون کاری برای تغییر عادات اشتباه خود انجام داده‌اید؟

امنیت سایبری

10. عدم توجه به قوانین و ضوابط استفاده از یک اپلیکیشن

قوانین استفاده و قرارداد مجوز کاربر نهایی (End User License Agreement=EULA) از خسته‌کننده ترین نوشته‌ها هستند. همیشه به آن‌ها بی‌توجهی می‌کنیم و فقط به نصب نرم‌افزار، ویژگی آن‌ها و اهدافمان می‌پردازیم و به عواقب آن فکر نمی‌کنیم.

آیا تاکنون قراردادی را بدون مطالعه امضا کرده‌اید؟

مطمئناً خیر!

پس چرا این کار را آنلاین انجام می‌دهید؟

گاهی اوقات افراد فکر می‌کنند که قراردادهای آنلاین اهمیت چندانی ندارند، یا اینکه عواقب مهمی در زندگی ما ندارند. اما دنیای مجازی و دنیای واقعی تفاوت چندانی با هم ندارند. این‌گونه نیست، بلکه عواقب دنیای مجازی و دنیای واقعی بسیار به هم گره خورده‌اند. برای مثال هک شدن سایت Ashley Madison را در نظر بگیرید.

هدفمان این نیست که شروع به خواندن “قوانین استفاده” کنیم، بلکه فقط برای سایت‌های مهمی که بارها به آن‌ها دسترسی دارید، این مطالب را مرور کنید، مثل سرویس‌های ایمیلی یا شبکه‌های اجتماعی که اکثر زمان خود را در آن صرف می‌کنید.

حتی یک Add-on برای خواندن “قوانین سرویس”  و  آسان‌تر کردن این کار خسته‌کننده وجود دارد.

مواردی زیادی از اپلیکیشن هایی که اطلاعات بیش از اندازه جمع‌آوری می‌کنند وجود دارد. اجازه ندهید که این اتفاق برای شما بیفتد. آگاه باشید تا محافظت شوید.

امنیت سایبری

11. اتصال به وایفای های عمومی

شما شب را با دوستانتان هستید و می‌خواهید یک ویدیوی جالب به آن‌ها نشان دهید، بنابراین به وای فای کافی‌شاپ وصل می‌شوید.

شما در حال سفر هستید و هزینه‌های جابجایی (roaming) برای شما زیاد است، بنابراین تصمیم می‌گیرید که به وایفای فرودگاه متصل شوید تا مسیر فرودگاه به هتل را پیدا کنید.

شما در قطار هستید و می‌خواهید کاری انجام دهید، بنابراین به وای فای قطار وصل می‌شوید و ایمیلی‌تان را چک می‌کنید و سند یا فایلی را ارسال می‌کنید.

همه این موارد موقعیت‌هایی هستند که روزانه اتفاق می‌افتند، وای فای های عمومی ناامن هستند و به راحتی هک می‌شوند.

هکرها از طریق ایجاد یک نقطه اتصال (hotspot) تقلبی، می‌توانند تمامی اطلاعاتی را که در حال ارسال و دریافت آن‌ها هستید را جمع‌آوری کنند، اطلاعاتی مثل رمز عبور و چیزهایی که در موبایل شما وجود دارند یا جزئیات مهمی از کامپیوتر شما را بدزدند.

تصور کنید که شما هنگام استفاده از وای فای عمومی، خرید اینترنتی می‌کنید. در این صورت تمامی اطلاعات کارت عابر بانک شما به دست شخص هکر می‌افتد.

استفاده از وای فای عمومی به هیچ عنوان، ایده خوبی نیست! خصوصاً اگر خطرات احتمالی را در نظر نگیرید و مواردی را رعایت نکنید (از VPN استفاده کنید، آنتی‌ویروس یا ضد بدافزار استفاده کنید، از طریق این نوع ارتباط، خرید اینترنتی نداشته باشید.)

مشتری محترم TrustedBank

متوجه شدیم که اخیراً تلاش به برداشت مبلغ 134.25$ از حساب بانکی شما در خارج از کشور شده است.

اگر این اطلاعات صحیح نیست، شخص دیگری احتمالاً به حساب شما دسترسی پیدا کرده است. لطفاً روی لینک زیر کلیک کنید تا وارد حساب کاربری سایت شوید و اطلاعات حسابتان را چک کنید.

بعد از ورود، بخش جلوگیری از کلاهبرداری سایت، این مشکل را برطرف خواهد کرد. از انتخاب شما خوشحالیم.

با تشکر

Trusted bank

امنیت سایبری

12. عدم مهارت در پیدا کردن حملات فیشینگ (phishing، جعل)

حملات فیشینگ به صورتی طراحی می‌شوند که حتی می‌توانند باتجربه‌ترین کاربران اینترنتی را فریب دهند. هدف این حملات این است که شما را در فاش کردن اطلاعات محرمانه مثل نام کاربری و رمز عبور و اطلاعات کارت اعتباری فریب دهند.

روش این حملات به این صورت است که افراد هکر از یک موجودیت قابل اعتماد مثل بانک، ارائه‌دهنده سرویس یا مؤسسات عمومی استفاده می‌کنند تا اطلاعات مهمی را از شما جمع‌آوری کنند، به نحوی که حتی متوجه این موضوع نشوید که مورد حمله قرار گرفته‌اید.

حملات فیشینگ در شبکه‌های اجتماعی نیز در حال رواج هستند بنابراین باید مواظب باشیم. امروزه هکرها از طریق موبایل نیز می‌توانند هک کنند، آن‌ها حتی از طریق اقدامات روانشناسی می‌توانند شما را هک کنند.

حفاظت در برابر اسپم، مرور کردن وب به صورت امن و اطمینان از امن بودن ارتباط از اقداماتی هستند که می‌توانند شما را در برابر حملات فیشینگ حفظ کنند. اولین گام برای حفاظت از حملات فیشینگ امن نگه‌داشتن مرورگر است و افزودن دانش درباره امنیت سایبری ، گام بعدی می‌باشد.

امنیت سایبری

13. اشتراک‌گذاری جنبه‌های مختلف زندگی

اشتراک‌گذاری بیش از اندازه نه‌تنها یک مشکل در حیطه حریم خصوصی به حساب می‌آید بلکه یک مشکل امنیتی نیز هست. تمام اطلاعاتی که در اینترنت به اشتراک می‌گذارید می‌توانند علیه شما یا برای هک کردن شما مورد استفاده قرار گیرند.

به اشتراک‌گذاری بلیط هواپیما می‌تواند باعث لو رفتن موقعیت جغرافیایی شما شود، اشتراک‌گذاری تصویر فرزندتان می‌تواند اطلاعاتی درباره خانواده شما ارائه کند و پیش‌زمینه‌ای مناسب برای مجرمین سایبری جهت حملات فیشینگ فراهم کند یا منجر به استفاده از تکنیک‌های مهندسی اجتماعی شود.

اشتراک‌گذاری کمتر،  عاقلانه‌تر است. هر چه کمتر، بهتر!

در اینجا به بررسی اشتراک‌گذاری اطلاعات برای کاهش امنیت اینترنتی‌تان می‌پردازیم.

برای افرادی که به دنبال ایجاد یک برند شخصی آنلاین هستند، شبکه‌های اجتماعی بسیار مهم هستند، اما باید از خطرات آن آگاه باشند و نکات امنیتی را رعایت کنند. مقالات ما را در خصوص روش‌های ایمن ماندن در  فیس‌بوک، اینستاگرام، لینکدین و توئیتر مطالعه کنید.

ملک شخصی

حق ورود به آن را ندارید

 حریم خصوصی در اینترنت و یا وب مثل دری قفل نشده است و هر لحظه احتمال تجاوز به آن وجود دارد.

امنیت سایبری

14. توجه نکردن به این موضوع که قرار دادن هر چیزی در اینترنت خصوصی است

هنگامی که چیزی در اینترنت قرار می‌دهید، دیگر خصوصی نیست. این مورد فقط شامل اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی نمی‌شود. ایمیل شما در صورتی که به‌وسیله هکر مورد حمله قرار گیرد، می‌تواند عمومی شود (و اگر از رمز عبوری ضعیف استفاده می‌کنید حتماً این اتفاق برای شما می‌افتد).

اکانت فیس‌بوک شما، اکانت توئیتر، تصاویر اینستاگرام – همه آن‌ها عمومی هستند، اهمیتی ندارد که اکانت شما خصوصی است! هر اطلاعاتی که در دستگاه شخص دیگری نمایان می‌شوند دیگر متعلق به شما نیستند.

فریب دادن خودتان با این باور که این موضوعات صحیح نیستند، منجر به آسیب‌پذیری بیشتر شما می‌شود.

همیشه به خاطر داشته باشید که هر چیزی و هر شخصی می‌تواند هک شود.

بنابراین برعلیه خودتان کار نکنید و نگذارید هکرها به شما نفوذ کنند.

امنیت سایبری

15. ثبت‌نام برای یک سرویس/اپلیکیشن جدید با استفاده از اکانت شبکه اجتماعی

در اوایل ارائه این ویژگی، شما می‌توانستید تنها با چند کلیک به کارتان برسید. این کار به دلیل راحتی و سرعت بالای آن، روشی بسیار رایج و محبوب بود. اما استفاده از یک اکانت به منظور ثبت‌نام برای یک سرویس دیگر، ایده جالبی نبود.

برای مثال اگر به اکانت فیس‌بوک شما نفوذ شود، به بقیه اکانت های شما نیز نفوذ می‌شود.

توجه کنید تمام کارهایی را که بصورت آنلاین انجام می‌دهیم به هم مرتبط هستند. آدرس‌های ایمیلی ما، اکانت های شبکه اجتماعی، ابزاری که استفاده می‌کنیم، اپلیکیشن ها و بقیه نرم‌افزارها، همه این‌ها با هم مرتبط هستند. اگر یک هکر به یکی از سرویس‌های دیجیتالی ما وارد شود، می‌تواند به‌سادگی به همه آن‌ها دسترسی پیدا کند.

امنیت سایبری

16. پاک نکردن اکانت آنلاین به صورت دوره‌ای

حتماً لیستی از تمام اکانت هایی را که ساخته‌اید ایجاد کنید. ردگیری اکانت هایی که روی چندین پلتفرم، اپلیکیشن یا سرویس موجود هستند، باعث می‌شوند اکانت هایی را که خیلی زیاد استفاده می‌کنید و آن‌هایی را که اصلاً استفاده نمی‌کنید پیدا کنید.

بهتر است اکانت هایی را که استفاده نمی‌کنید پاک کنید. دلیلی برای نگهداری اطلاعات شما در یک کمپانی که شما دیگر از سرویس آن‌ها استفاده نمی‌کنید وجود ندارد. به‌علاوه اگر از رمزهای عبور مجدداً استفاده می‌کنید، این کار برای کاهش آسیب‌پذیری‌ها مناسب است.

دقیقاً مثل تمیز کردن کمد لباس است اما به صورت دیجیتالی! شاید شلوغی آن را نبینید اما این هرج‌ومرج وجود دارد و کنترل نکردن آن می‌تواند مشکل‌ساز باشدو امنیت سایبری شما را به خطر بیاندازد.

امنیت سایبری

17. باز کردن ایمیل‌های افراد غریبه

امروزه خانواده‌ها باید دو چیز را به بچه‌هایشان آموزش دهند: با غریبه‌ها صحبت نکن، ایمیل‌های افراد غریبه را باز نکن!

مطمئناً شما نیز ایمیل‌های اسپم زیادی دریافت می‌کنید. حتی برخی از آن‌ها تیترهای جالبی دارند یا اینکه تخفیف زیادی از کالاهایی که دوست دارید ارائه می‌دهند. اما به هیچ عنوان آن‌ها را باز نکنید.

هرزنامه‌ها تنها ایمیل شما را شلوغ نمی‌کنند، بلکه می‌توانند با خودشان بدافزار، باج افزار یا برخی دیگر از تهدیدات امنیتی را حمل کنند. همیشه فرستنده را شناسایی کنید و اگر تائید نشد، بلافاصله آن را به پوشه اسپم منتقل کنید.

امنیت سایبری

18. اتصال اتوماتیک به وای فای و روشن گذاشتن وای فای بدون اینکه از آن استفاده کنید

اکثر ما این کار را انجام می‌دهیم و این ایده را دوست داریم. اما اتصال اتوماتیک به وای فای از نظر امنیتی کار عاقلانه‌ای نیست. بهتر است در زمان استفاده نکردن آن را خاموش کنید. هنگامی که وای فای شما روشن است، مجرمین سایبری می‌توانند از آن استفاده کنند و حملاتی روی آن اجرا کنند که آنتی‌ویروس شما نمی‌تواند متوجه آن شود و شما نیز قادر به کشف آن نخواهید بود.

پس یک راه‌حل امنیتی دیگر فقط در حد یک کلیک است!

نتیجه‌گیری

کدام یک از این عادت‌ها را دارید؟

احتیاجی نیست که پاسخش را به اشتراک بگذارید یا ابراز شرمندگی و ناراحتی کنید، فقط کافی است که عادت‌های غلطتان را بشناسید و هشدارهای امنیتی را برای آن‌ها جدی بگیرید و به آن‌ها عمل کنید.

به‌علاوه همه ما میدانیم که مرزهای بین دنیای دیجیتال و واقعی بسیار باریک شده‌اند، بنابراین آسیب‌پذیری‌های متعددی ایجاد خواهند شد. هر چند صنعت امنیت سایبری برای کاهش ریسک‌های آنلاین تلاش می‌کند اما هر شخص نیز باید خود مسئول برقراری امنیت آنلاینش باشد.

منبع: فراست

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *