برخی از دانشگاه‌ها و شرکت‌های امنیتی رقابت‌ها و دوره‌های آموزشی امنیت سایبری برای دانش آموزان و دانشجویان تدارک می‌بینند.

به‌تازگی مسابقه سایبر پاتریوت (Cyber Patriot)، با حضور تیم‌های مختلف نوجوان از سراسر ایالت کلورادو، در شهر کالج رد راکس برگزار شد. در این رقابت سخت و حساس میان دانش آموزان آمریکا که از سوی نیروی هوایی ایالات‌متحده اجرا شد چالش‌های سایبری و توان عملیاتی گروه‌های شرکت‌کننده محک زده شد و سرورها به‌روزرسانی، اشکالات رفع و ابزار هک موجود در سیستم‌ها حذف شدند. این عملیات، نوعی پالایش کلی دستگاه‌های رایانه‌ای، محسوب می‌شد. برگزیدگان این دوره از رقابت‌ها در دور نهايي این مسابقات، میان گروه‌های منتخب سراسر آمریکا در بالتیمور (Baltimore) به رقابت پرداختند.

اخیراً اجلاسی به نام هک درون جعبه (Hack In The Box) در امارات برگزار شد که سالانه در آسیا، اروپا و آسیای غربی برگزار می‌گردد. متخصصان امنیت سایبری جهان در این اجلاس که از تاریخ 12 تا 17 اکتبر 2019، در هتل قصر امارات واقع در ابوظبی برگزار شد، در یک نشست آموزشی، مباحث و چالش‌های زنده امنیتی را مورد بحث و بررسی قرار داده و دانش و تجربیات خود را در اختیار متخصصان امنیت سایبری و دانش آموزان قراردادند.

در اجلاس یادشده رقابت‌هایی برگزار شد که یکی از آن‌ها «جنگ سایبری امارات» (Cyber Battle of the Emirates) نام داشت. در این رقابت گروه‌های دبیرستانی و دانشگاهی به رقابت با یکدیگر پرداخته و گروه برتر شانس حضور در نشست سال 2020 آمستردام را پیدا کرد. اخیراً دانشگاه نیو هاوِن در سومین کمپ دانشگاهی خود میزبان 20 دختر و 20 پسر برای تجربه‌های عملی درزمینه سایبری بود. دکتر آبه بگیلی، استاد دانشگاه نیو هاوِن در این خصوص اعلام کرده بود این اردو درواقع نقطه شروع همه اتفاقات شگفت‌انگیزی است که در آینده رخ خواهند داد.

به‌تازگی مرکز آموزشی سیریوس روسیه نیز «Educational center Sirius» در پایان یک دوره آموزشی که با حمایت روستِلِکام (Rostelecom)، شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی، برای دانش آموزان و دانشجویان برگزار شد، رقابتی میان 40 شرکت‌کننده برگزار کرد. این 40 نفر برگزیدگان رقابت‌های سراسری امنیت سایبری روسیه بودند.

شرکت‌کنندگان این رقابت می‌بایست نورافشانی یکی از بزرگ‌ترین چرخ‌وفلک‌های روسیه واقع در سوچی پارک (Sotschi-Park) را که یک مهاجم آن را غیرفعال ساخته بود، احیاء کنند. برنده این رقابت توانست طی 3 ساعت و 27 دقیقه روشنایی را احیاء کند. این دوره آموزشی بر دانش‌افزایی دانشجویان و دانش‌آموزان در حوزه امنیت سایبری و مهارت شناسایی و دفع حملات سایبری به سامانه‌های کنترل خودکار پروسه‌های فنی (Automatized control system) متمرکزشده بود.

منبع: سایبربان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *