اولین پلتفرمی که هر روز صبح بعد از بیدار شدن چک می‌کنید، چیست؟

بیشتر افراد یکی از این دو اپلیکیشن را چک می‌کنند: ایمیل یا شبکه‌های اجتماعی. خیلی از ما مدت‌هاست زندگی معمولی خودمان قبل از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را فراموش کرده‌ایم؛ حتی قبل زندگی بدون تلفن‌های همراه.

ایمیل اهمیت بسیار زیادی در زندگی دیجیتال ما دارد و خیلی از افراد برای برقراری ارتباط با همکاران، دوستان و خانواده از ایمیل استفاده می‌کنند. همچنین ایمیل محل چک کردن اخبار وبسایت‌هایی که در آن‌ها اشتراک داریم، تصاویر، داکیومنت‌ها و نامه‌های دیجیتال مختلف با موضوعات گوناگون است.

در واقع خیلی از مردم سراسر دنیا هنوز هم برای بخش عمده‌ای از ارتباطات خودشان به ایمیل متکی هستند. در سال ۱۳۹۵، ۲۰۵ میلیارد ایمیل مختلف در هر روزه تبادل می‌شد .

در سال ۱۳۹۶، چهار و نیم میلیارد حساب کاربری ایمیل وجود داشت و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که این عدد تا سال ۱۳۹۸ رشد ۳۰ درصدی داشته باشد.

نه تنها ایمیل همچنان زنده و پابرجاست بلکه در حال حاضر به دلیل استفاده‌ روزافزون از گوشی‌های هوشمند، استفاده از ایمیل هم شدت گرفته است.

ایمیل بشدت به هویت ما در فضای مجازی گره خورده؛ ما از ایمیل برای ایجاد حساب کاربری در پلتفرم‌های مختلف، تائید لاگین، پیگیری‌های مختلف، دریافت هشدار از سرویس‌های مختلف، شکایت از موضوعات گوناگون و به اشتراک گذاشتن اطلاعات استفاده می‌کنیم. بنابراین جای تعجب نیست که مجرمین سایبری به دنبال روش‌هایی برای رخنه به اینباکس ایمیل افراد هستند. در این مطلب بدترین موارد رخنه‌ اطلاعاتی ایمیل در تاریخ بررسی شده که نشان می‌دهد این مشکل چقدر جدی است.

مشکلات مربوط به امنیت ایمیل دو منشا دارند: اول کاربرانی که توجه کافی به امنیت رمزعبورشان ندارند (استفاده از کلمات عبور ضعیف، استفاده از یک کلمه عبور در چند پلتفرم) و دوم شرکت‌هایی که نسبت به اطلاعات محرمانه کاربرانشان بی‌تفاوت هستند (ذخیره کردن کلمات عبور کاربران به‌صورت متن ساده و غیره). وقتی این اشتباهات هم‌زمان با هم تکرار شوند، آسیب‌هایی جبران‌ناپذیر به کاربران و سازمان‌ها وارد می‌شود.

در سال‌های گذشته، مجرمین سایبری موفق به هک کردن کمپانی‌هایی در سراسر دنیا شده و میلیون‌ها حساب کاربری ایمیل و رمزعبورشان را افشاء کرده‌اند.

سال ۱۳۹۵ شرکت webhost دچار یک رخنه اطلاعاتی بزرگ شد و اطلاعات شخصی ۱۳ میلیون مشتری از جمله ایمیل، نام کاربری و رمز عبور این افراد که به‌صورت متن ساده ذخیره شده بود، افشاء شد.

سال ۱۳۹۴ یاهو هک شد و حداقل ۵۰۰ میلیون حساب کاربری و اطلاعات مربوطه (نام کاربری، رمز عبور، سؤال امنیتی، شماره تلفن و غیره) به سرقت رفت.

سال ۱۳۸۵ نزدیک به ۳۶۰ میلیون حساب کاربری و ایمیل، نام کاربری و جزئیات مهم مربوط به رمزعبورشان افشاء شد.

می‌توان این لیست را ادامه داد اما مطمئناً با اعداد و ارقام ذکر شده متوجه اهمیت موضوع شده‌اید.

هدف از بیان این اعداد و ارقام مشخص کردن تأثیرات ایمیل در امنیت دیجیتال کاربران است. در حقیقت اهمیت امنیت ایمیل از بیشتر حساب‌های آنلاین، به‌جز حساب بانکی و چند مورد دیگر (وبسایت‌های خودتان، موارد مربوط به کار و غیره) بیشتر است.

ایمن‌سازی ایمیل کار سخت و پیچیده‌ای نیست. به همین جهت در این مطلب راهنمایی جامع از تنظیمات امنیتی کلیدی آماده کردیم که همین حالا می‌توانید این تنظیمات را انجام دهید. Yahoo ،‌Gmail ،‌Aol و Outlook محبوب‌ترین سرویس‌های رایگان ارسال ایمیل هستند که مردم در سرتاسر دنیا از آن‌ها استفاده می‌کنند، برای همین در این مطلب راهنمایی گام به گام برای همه این موارد آماده کردیم.

امنیت ایمیل

محافظت از اکانت یاهو

یاهو محبوب‌ترین سرویس ایمیل دنیاست؛ اما احتمالاً به‌زودی این جایگاه را از دست خواهد داد.

در اواخر سال ۱۳۹۴ هکرها اطلاعات مربوط به حداقل ۵۰۰ میلیون حساب کاربری یاهو را به سرقت بردند و بزرگ‌ترین رخنه‌ اطلاعاتی تاریخ اینترنت را شکل دادند. این رخنه‌ اطلاعاتی دو سال بعد توسط یاهو کشف شد. اطلاعات به سرقت رفته شامل نام، آدرس ایمیل، شماره تلفن، پرسش‌های امنیتی و پاسخ‌های مربوطه (به‌صورت رمزنگاری شده و رمزنگاری نشده)، تاریخ تولد و کلمات عبور به‌صورت رمزنگاری شده بود.

محافظت از اکانت یاهو

مسلماً دیدن این هشدار برای هیچ یک از کاربران یاهو خوشایند نبود.

متأسفانه مشکل بدتر هم شد؛ در مهرماه ۱۳۹۵ رویترز افشاء کرد که یاهو به آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا اجازه دسترسی به محتوای ایمیل کاربران را داده تا بتوانند همه اطلاعات مورد نظرشان را پیدا کنند.

از طرف دیگر یاهو امکان فوروارد کردن ایمیل‌ها را غیرفعال کرد تا کاربران امکان جابجایی ایمیل‌ها و استفاده از یک سرویس ایمیل دیگر را نداشته باشند.

با توجه به این افشاگری‌ها شاید شما هم تصمیم بگیرید که اکانت ایمیل خودتان در یاهو را ببندید چون ظاهراً این کمپانی توانایی تضمین امنیت و حفظ حریم خصوصی کاربران را ندارد. شاید این مسئله در آینده حل شود اما تا به حال اطلاعات زیادی از طریق این سرویس افشاء شده است.

از طرفی احتمالاً صدها یا ده‌ها حساب کاربری مختلف با آدرس ایمیل یاهو ساختید؛ بنابراین جابجایی و استفاده از یک سرویس دیگر زمان‌بر و سخت است. اگر تصمیم دارید که همچنان از یاهو استفاده کنید؛ حتماً اول در مورد افشاگری‌های ذکر شده مطالعه کنید. نباید این غفلت یاهو و نادیده گرفتن حریم خصوصی و امنیت کاربران را دست‌کم گرفت.

در ادامه نکات لازم برای محافظت از اکانت ایمیل یاهو را ذکر می‌کنیم، هر چند ظاهراً خود این کمپانی توانایی لازم برای حفظ رضایت کاربران را ندارد.

۱.وارد اکانت ایمیلتان شده و به قسمت Account Info بروید:

امنیت ایمیل یاهو

حتماً ایمیل جایگزین و شماره تلفن را وارد کنید تا در صورت ایجاد مشکل بتوانید همچنان از ایمیلتان استفاده کنید.

در صورت قفل شدن حساب کاربری شما به هر دلیلی، لینک بازیابی رمز عبور به ایمیل جایگزین یا شماره تلفن واردشده ارسال می‌شود.

برای اضافه کردن این اطلاعات وارد قسمت Account security شوید.

حالا که وارد قسمت مربوط به امنیت اکانت شدید، بهتر است پسوردتان را تغییر دهید و یک پسورد قوی انتخاب کنید.

امنیت ایمیل یاهو

۲.تنظیمات تائید هویت دومرحله‌ای

این مورد مهم‌ترین تنظیم امنیتی در اکانت یاهو است.

تائید هویت دومرحله‌ای باعث افزایش میزان محافظت از ایمیل آدرستان می‌شود. برای فعال کردن این گزینه باید شماره تلفنتان را هم به اکانت یاهو اضافه کنید.

به این ترتیب هر بار که سعی کنید با یک دستگاه جدید لاگین کنید، کدی از طریق SMS به شماره شما ارسال می‌شود که فقط با وارد کردن این کد می‌توانید وارد حساب ایمیلتان شوید.

امنیت یاهو

۳.بررسی فعالیت‌های اخیر

حتماً تاریخچه لاگین اکانتتان را چک کنید و بررسی کنید که فقط خودتان به اکانت ایمیلتان دسترسی داشته‌اید.

می‌توانید تغییرات پسورد را هم از همین محل بررسی کنید و از دستگاه‌های دیگر هم sign out کنید.

امنیت ایمیل یاهو

۴.دسترسی اپلیکیشن هایی را که از ورود ناامن استفاده می‌کنند، لغو کنید

در این قسمت می‌توانید دسترسی اپلیکیشن هایی که به اکانت ایمیل یاهو متصل کردید را لغو کنید. این اپلیکیشن ها شامل اپلیکیشن هایی هستند که استفاده از اکانت یاهو را ساده‌تر یا سازمان‌دهی شده تر می‌کنند.

قویاً توصیه می‌کنیم که هیچ‌وقت به چنین اپلیکیشن هایی اجازه دسترسی ندهید و گزینه‌ Allow apps that use less secure sign in را غیرفعال کنید.

۵.اکانت خود را با Yahoo Account Key ایمن‌تر کنید

یکی دیگر از امکاناتی که بهتر است فعال کنید Yahoo Account Key است. این کلید جایگزین رمز عبور می‌شود.

به این ترتیب نیازی نیست برای دسترسی به اکانت، پسوردهای پیچیده و طولانی را حفظ کنید. برای ورود فقط کافی است وقتی پیام اخطار به موبایلتان ارسال شد، گزینه Yes را انتخاب کنید. با فعال کردن Account Key هیچ پسوردی در اکانتتان وجود ندارد، بنابراین هیچ فرد دیگری نمی‌تواند وارد ایمیل شما شود.

سایر اطلاعات مورد نیاز را می‌توانید در Yahoo help  مطالعه کنید. اما در صورتیکه موبایلتان به سرقت برود و رمزی نداشته باشد، مسلماً سارق به راحتی قابلیت دسترسی به ایمیلتان را دارد.

منبع: فراست

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *