اولین پلتفرمی که هر روز صبح بعد از بیدار شدن چک می‌کنید، چیست؟

بیشتر افراد یکی از این دو اپلیکیشن را چک می‌کنند: ایمیل یا شبکه‌های اجتماعی. خیلی از ما مدت‌هاست زندگی معمولی خودمان قبل از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را فراموش کرده‌ایم؛ حتی قبل زندگی بدون تلفن‌های همراه.

ایمیل اهمیت بسیار زیادی در زندگی دیجیتال ما دارد و خیلی از افراد برای برقراری ارتباط با همکاران، دوستان و خانواده از ایمیل استفاده می‌کنند. همچنین ایمیل محل چک کردن اخبار وبسایت‌هایی که در آن‌ها اشتراک داریم، تصاویر، داکیومنت‌ها و نامه‌های دیجیتال مختلف با موضوعات گوناگون است.

در واقع خیلی از مردم سراسر دنیا هنوز هم برای بخش عمده‌ای از ارتباطات خودشان به ایمیل متکی هستند. در سال ۱۳۹۵، ۲۰۵ میلیارد ایمیل مختلف در هر روزه تبادل می‌شد .

در سال ۱۳۹۶، چهار و نیم میلیارد حساب کاربری ایمیل وجود داشت و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که این عدد تا سال ۱۳۹۸ رشد ۳۰ درصدی داشته باشد.

نه تنها ایمیل همچنان زنده و پابرجاست بلکه در حال حاضر به دلیل استفاده‌ روزافزون از گوشی‌های هوشمند، استفاده از ایمیل هم شدت گرفته است.

ایمن‌سازی اکانت Gmail

Gmail یکی از مطمئن‌ترین سرویس‌های ارسال ایمیل رایگان در اینترنت است که خوشبختانه هیچ‌وقت دچار نشت اطلاعات نشده است؛ گوگل همیشه در زمینه امنیت محصولات و خدماتش پیشرو بوده و این موضوع را جدی می‌گیرد.

در ادامه با نکاتی برای افزایش امنیت ایمیل گوگل یا همان Gmail آشنا می‌شویم.

نکته: وقتی اکانت Gmail را ایجاد کنید، به‌صورت خودکار یک اکانت گوگل دریافت می‌کنید که برای تمام محصولات و سرویس‌های گوگل مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع تنظیمات امنیتی که برای اکانت Gmail انجام می‌دهید، به‌صورت خودکار به تمام محصولات و سرویس‌های گوگل که بعداً استفاده می‌کنید، اعمال می‌شود.

تنظیمات امنیتی گوگل کاملاً ساده است. تنها کار لازم، ورود به Gmail و رفتن به قسمت My account است.

امنیت جیمیل

در این قسمت می‌توانید به‌راحتی کارهای زیر را انجام دهید:

  1. بررسی امنیت و ورود به اکانت Gmail
  2. مشاهده‌ تنظیمات حریم خصوصی و اطلاعات شخصی
  3. تغییر تنظیمات حساب کاربری
  4. چکاپ امنیتی کامل اکانت
  5. چکاپ دقیق تنظیمات حریم خصوصی
  6. پیدا کردن تلفنتان (در صورتی که دارای سیستم‌عامل اندروید باشد)
  7. بررسی فعالیت‌های انجام‌شده

امنیت ایمیل گوگل

۱.چکاپ امنیتی

بهترین نقطه برای شروع همین قسمت است. از این قسمت می‌توانید:

اطلاعات مربوط به بازیابی (recovery) را چک کنید: در این قسمت شماره تلفن و ایمیل جایگزین را وارد می‌کنید تا در صورت مشاهده فعالیت مشکوک در اکانتتان یا در صورتیکه اکانتتان به‌صورت تصادفی قفل شد، گوگل از این طریق با شما تماس بگیرد.

بررسی دستگاه‌های متصل: بررسی لاگین‌های صورت گرفته با دستگاه‌های مختلف در این قسمت انجام می‌شود. در صورتی که با دستگاهی که متعلق به شما نیست، به حسابتان دسترسی صورت گرفته، فوراً آن را sign out کنید.

بررسی مجوزهای اکانت: در این قسمت می‌توانید اپلیکیشن‌ها، وبسایت‌ها و دستگاه‌های متصل به اکانت گوگل خودتان را مشاهده کنید و در صورتیکه از وبسایت، اپلیکیشن یا دستگاه خاصی استفاده نمی‌کنید آن را از این لیست حذف کنید.

بررسی پسورد اپلیکیشن: از این قسمت می‌توانید برای اپلیکیشن‌هایی که احراز هویت ۲ مرحله‌ای لازم ندارند، پسورد ایجاد کنید. این گزینه را فقط برای اپلیکیشن‌هایی که کاملاً به آن‌ها اطمینان دارید فعال کنید (اگر اطلاعات امنیتی بالایی داشته باشید، به هیچ اپلیکیشنی اعتماد نمی‌کنید).

بررسی تنظیمات مربوط به احراز هویت دومرحله‌ای: در این قسمت می‌توانید بررسی کنید که آیا شماره تلفن پشتیبان (backup) صحیح است و اینکه چند کد پشتیبانی باقی مانده است. برای تغییر احراز هویت دومرحله‌ای به این صفحهمراجعه کنید.

تنظیات امنیتی جیمیل

۲.بررسی تنظیمات حریم خصوصی

حریم خصوصی و امنیت بشدت به هم وابسته هستند؛ بنابراین تنظیمات مربوط به حریم خصوصی را هم بررسی کنید.

در این قسمت، می‌توانید موارد زیر را مشخص کنید:

چه اطلاعاتی از حساب کاربری گوگل پلاستان با دیگران به اشتراک گذاشته می‌شود: در این قسمت می‌توانید تعیین کنید که آیا دیگران قادر به مشاهده عکس‌ها، ویدیوهای یوتیوب و پست‌های گوگل پلاس شما باشند یا خیر.

کمک به افراد برای پیدا کردن اکانت شما: در صورتیکه تمایل ندارید افرادی که شماره تلفنتان را دارند، بتوانند شما را در سرویس‌های گوگل پیدا کرده و با شما ارتباط برقرار کنند، تیک این گزینه (Help people connect with you) را بردارید. توصیه می‌کنیم این گزینه را غیرفعال کنید.

مدیریت اطلاعاتی که در یوتیوب منتشر می‌کنید: در این قسمت می‌توانید انتخاب کنید که چه افرادی قادر به مشاهده ویدیوها، لایک‌ها و اشتراک‌های (subscription) شما در یوتیوب باشند.

مدیریت تنظیمات تصاویر گوگل: این مورد یکی از گزینه‌های بسیار مهم است بخصوص اگر از Google photos برای پشتیبان‌گیری از عکس‌های خودتان استفاده می‌کنید. توصیه می‌کنیم گزینه‌‌ “Remove geo location in items shared by link.” را فعال کنید.

تغییر تنظیمات گوگل: در این قسمت انتخاب می‌کنید که آیا گوگل اطلاعات شما از جمله فعالیت‌های انجام‌شده در وب و اپلیکیشن‌ها، تاریخچه‌‌ لوکیشن­‌ها، اطلاعات دستگاه، تاریخچه‌‌ جستجو در یوتیوب، فعالیت‌های مربوط به ویدیو و صوت را ذخیره کند یا خیر.

نمایش تبلیغات مرتبط: در این بخش به گوگل اعلام می‌کنید به چه موضوعاتی علاقه‌مند هستید و می‌توانید اطلاعات مربوط به پروفایلتان (مثل جنسیت و گروه سنی) را به اشتراک بگذارید تا توصیه‌ها و تبلیغاتی مرتبط و متناسب دریافت کنید.

ایمن‌سازی اکانت Gmail

۳.بررسی تنظیمات امنیتی و ورود به حساب Gmail

ورود به گوگل (Signing in to Google): این گزینه بیشترین اهمیت را در حفظ امنیت اکانت گوگل دارد. در این بخش می‌توانید رمز عبورتان را تغییر دهید (و چک کنید که آخرین بار چه موقع تغییر کرده)، می‌توانید احراز هویت دومرحله‌ای را فعال کنید، برای اپلیکیشن‌ها پسورد تعیین کنید و گزینه‌های مربوط به بازیابی اکانت را تنظیم کنید (ایمیل جایگزین و شماره تلفن).

با دقت این گزینه‌ها را بررسی و تنظیم کنید و همیشه بروزرسانی کنید.

ایمن‌سازی اکانت Gmail

فعالیت‌ها و اعلان‌های مربوط به دستگاه (Device activity & notifications): با دقت رویدادهای امنیتی اخیر (recent security events) اکانتتان را چک کنید (تغییرات پسورد، گزینه‌های مربوط به بازیابی اکانت و غیره). همچنین آخرین دستگاه‌های استفاده شده را مشاهده و فعالیت‌های مشکوک را بررسی کنید.

می‌توانید در این قسمت تنظیمات مربوط به هشدارهای امنیتی (security alerts settings) را تغییر داده و به گوگل اعلام کنید در صورت وجود خطرات امنیتی مهم و فعالیت مشکوک در حسابتان به شما ایمیل یا SMS ارسال کند.

ایمن‌سازی اکانت Gmail

اپلیکیشن ها و وبسایت های متصل (Connected apps & sites): در این بخش می‌توانید بررسی کنید که چه اپلیکیشن هایی به اکانت شما متصل شده‌اند و پسوردهای ذخیره شده در گوگل کروم را مدیریت کنید. توصیه می‌کنیم که هرگز پسوردها را در کروم ذخیره نکنید؛ در عوض از یک ابزار مدیریت پسورد استفاده کنید.

ایمن‌سازی اکانت Gmail

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر راجع به مدیریت امنیت در گوگل، این منبع را مطالعه کنید.

منبع: فراست

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *