متخصصان سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای 5 چشم برای نخستین بار برای بحث در مورد تهدیدات سایبری، به صورت رسمی گرد هم آمده‌اند.

انگلیس، در روزهای آتی، میزبان کارشناسان امنیتی کشورهای 5 چشم، برای بحث و گفتگو در مورد تهدیدات سایبری خواهد بود.

تشکیل این اتحادیه اطلاعاتی به پایان جنگ دوم جهانی و جنگ سرد بازمی‌گردد. اعضای این جامعه اطلاعاتی، کشورهای انگلیسی زبان جهان، یعنی آمریکا، بریتانیا، کانادا، استرالیا و نیوزلند هستند.

بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، نمایندگان 5 کشور یاد شده، در کنفرانس امنیتی «CyberUK»، به تبادل نظر خواهند پرداخت.

این در حالی است که تداوم همکاری بریتانیا با هوآوی، رابطه این کشور را با برخی متحدان اطلاعاتی و امنیتی‌اش، وارد بحران کرده است.

بر اساس گزارش روزنامه دیلی تلگراف (Daily Telegraph)، ترزا می (Theresa May)، نخست‌وزیر انگلیس، با وجود نگرانی‌های مطرح شده از سوی کارشناسان و مقامات امنیتی، تصمیم دارد همکاری با هوآوی را در بخش‌های غیر حیاتی توسعه شبکه 5G، ادامه دهد.

ایالات‌متحده آمریکا در ماه‌های اخیر، بارها متحدان خود را به قطع همکاری با شرکت مخابراتی هوآوی، ملزم کرده است. استرالیا و کانادا از جمله کشورهایی هستند که این درخواست را پذیرفتند.

تام تاگندهت (Tom Tugendhat)، رئیس کمیته امور خارجی پارلمان بریتانیا، اخیراً طی یک توییت، به این مسئله واکنش نشان داده و نوشت:

 اجازه دادن به هوآوی برای توسعه برخی از بخش‌های شبکه اینترنت 5G، در بریتانیا، باعث می‌شود که تردید متحدانمان در مورد توانایی ما در حفظ امنیت اطلاعات، از بین برود. این امر برای گسترش اعتماد دیگر اعضای اتحاد 5 چشم به بریتانیا ضروری است.

این در حالی است که شرکت هوآوی همواره ارتباط با دولت چین و اتهام جاسوسی سایبری و خرابکاری در کشورهای طرف قرارداد خود را رد کرده است.

منبع: سایبربان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *