گوشی هوشمند جدیدی خریداری کردید؟ پس باید به فکر فروش و یا دور انداختن گوشی قدیمی خود باشید، اما پیش از این مطمئن شوید که همه اطلاعات شخصی خود  را پاک کرده باشید. در آستانه عید نوروز یک گوشی هوشمند جدید گرفته اید؟ پس چرا گوشی قدیمی خود را به جای اینکه در کشو شما خاک بخورد، تبدیل به پول نمی کنید؟ اما قبل از فروش آن مطمئن شوید که تمام اطلاعات شخصی خود را حذف کرده اید. چرا باید به یک فرد غریبه که خریدار گوشی هوشمند شما بوده است اجازه دهید تا به عکس ها و شماره تماس های شما دسترسی داشته باشد؟ بازگرداندن گوشی هوشمند به تنظیمات کارخانه فکر خوبی است اما کافی نیست، چون امکان برگرداندن اطلاعات  با نرم افزارهای خاص وجود دارد.پاک کردن اطلاعات نیز کار مناسبی نیست زیرا فقط فضای حافظه را در اختیار برنامه های دیگر قرار می دهد تا اطلاعات را ذخیره نماید و خود فایل ها پاک نمی شوند تا زمانی که اطلاعات جدید بر روی آنها نوشته شود. اگر گوشی هوشمند دارید که برای سال 2014 به قبل است بسیار مراقب باشید زیرا، زیرا این دستگاه های قدیمی به صورت خودکار رمزگذاری نمی شوند.این گزینه از Android نسخه 5.0 و iOS نسخه 7 به بعد اضافه شده است. در هر حال، اگر از مراحل زیر پیروی نمایید، مطمئن خواهید بود که اطلاعات شما دیگر قابل بازیابی نخواهند بود.

1. پاک کردن اطلاعاتی که مورد نیاز نیستند

قبل از ایجاد نسخه پشتیبان (مرحله 2) تمامی اطلاعاتی که نیاز ندارید را پاک کنید. در مرحله اول برنامه های غیر ضروری را پاک کنید. اگر دستگاه اندروید دارید، در قسمت General وارد گزینه Setting شده و برنامه های مورد نظر را انتخاب کرده و گزینه Delete و یا Uninstall را بزنید.

در گوشی های iPhone، به راحتی انگشت خود را بر روی آیکون برنامه مورد نظر قرار داده و صبر نمایید تا شروع به حرکت نماید. سپس بر روی علامت x در گوشه سمت چپ برنامه بزنید. سپس می توانید تمامی عکس ها و ویدیو هایی را که نمی خواهید را نیز پاک نمایید.

2. نسخه پشتیبان بسازید.

راحت ترین راه این است که پشتیبان گیری خودکار ابری را انجام دهیم. تمام داده های شما از جمله برنامه ها و همچنین اطلاعات تماس و تقویم در سرورهای ارائه دهنده ذخیره می شوند و به راحتی به گوشی هوشمند جدید منتقل می شوند.

اگر کاربر Android هستید، Setting را باز کرده و سپس روی Backup & reset ضربه بزنید. ابتدا فعال کردن Back up my data و Automatic restore را فعال کنید. سپس در حساب پشتیبان گیری، حساب کاربری گوگل و اطلاعاتی را که می خواهید پشتیبان بگیرید، انتخاب کنید.

اگر شما iPhone دارید، پشتیبان گیری iCloud را به صورت زیر ایجاد کنید. اول مطمئن شوید که دستگاه شما به یک شبکه Wi-Fi وصل شده است. تنظیمات را باز کنید و سپس iCloud (روی نام خود در بالای لیست ضربه بزنید). در حال حاضر تابع iCloud Backup را فعال کرده و روی Back Up Now ضربه بزنید.

ممکن است در مواردی مانند نداشتن فضای خالی در حساب ابری خود با مشکل مواجه شوید (مخصوصا زمانی که از سرویس های رایگان استفاده می نمایید) و یا ممکن است با موانعی از قبیل مقررات حفاظت داده ها مواجه شوید. در این صورت می توانید اطلاعات خود را بر روی رایانه یا یک دستگاه ذخیره سازی خارجی پشتیبان بگیرید. بسیاری از تولید کنندگان گوشی های هوشمند برای این منظور برنامه های اختصاصی ارائه می دهند؛ کاربران اپل باید به iTunes تکیه کنند.

3. بازگردانی به تنظیمات کارخانه

تمام داده های ناخواسته خود را حذف کرده و یک نسخه پشتیبان نیز تهیه کرده اید؟ عالی است! حالا گوشی هوشمند خود را به تنظیمات پیش فرض کارخانه بازگردانید. این عمل همه تنظیمات، برنامه ها و اطلاعات شخصی شما را از حافظه داخلی گوشی هوشمند پاک می کند (فراموش نکنید که کارت حافظه را جدا کنید).

در Android، این گزینه را در قسمت تنظیمات، در مدیریت دستگاه یا مدیریت عمومی و سپس در قسمت Backup & reset یا Reset پیدا خواهید کرد. روی Factory Data Restart ضربه بزنید و دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید. نکته مهم: با وجود انجام این کار، برخی از داده ها هنوز هم ممکن است باقی بمانند. در این صورت، هنگامی که دستگاه را دوباره راه اندازی مجدد کردید، حساب Google را خود را تنظیم نکنید، برنامه دوربین را انتخاب کرده و شروع به ضبط فیلم کنید تا حافظه پر شود. به دنبال آن، گوشی هوشمند را دوباره به تنظیمات پیش فرض کارخانه بازنشانی کنید، همانطور که در بالا توضیح داده شد.

اگرکاربر اپل هستید، موارد بسیار ساده تر می شوند. با رفتن به تنظیمات، عمومی، بازنشانی، حذف همه محتویات و تنظیمات، تنظیمات آیفون خود را به تنظیمات پیش فرض کارخانه بازگردانید. پس از انجام این کار تمام داده های شما به خوبی حذف خواهند شد – به علاوه، تنها چند ثانیه طول می کشد.

منبع: سافت یاب

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *