مسلماً انجام تنظیمات امنیتی برای تک تک حساب‌های ایمیل یک ضرورت است، اما لیست این اقدامات برای افرادی که به امنیت ایمیلشان اهمیت می‌دهند، همچنان ادامه دارد.

برای حفظ امنیت ایمیل لازم است رویکردی محتاطانه و پیشگیرانه داشته باشید. در ادامه نکاتی را برای افزایش امنیت ایمیل مطرح می‌کنیم:

۱.آدرس‌های ایمیلتان را تفکیک کنید.

توصیه می‌کنیم که برای به حداقل رساندن تاثیر خطرات سایبری روی اینباکس ایمیلتان، حداقل ۲ ایمیل آدرس داشته باشید. این ایمیل‌ها را بسته به کاربرد (حرفه‌ای و شخصی) تفکیک کنید یا یکی را برای اکانت‌های مهم و حساس و دیگری را برای کارهایی مثل اشتراک در خبرنامه‌ها و سایر کارهای جزئی در نظر بگیرید.

پس در حالت کلی حداقل نیاز به ۲ ایمیل آدرس دارید که در صورت به خطر افتادن یکی بتوانید دیگری را جایگزین کنید.

نکته‌‌ مهم: هرگز بیشتر از یک بار از یک رمز عبور استفاده نکنید و هیچ‌وقت برای اکانت‌های خودتان از رمز عبور مشترک استفاده نکنید.

۲.در حفظ امنیت رمز عبورتان کوشا باشید.

پسوردی خوب و قوی است که پیچیده و طولانی باشد. البته به خاطر سپردن چنین پسوردهایی سخت است اما در صورتیکه از نحوه مدیریت پسورد اطلاع داشته باشید، این کار ساده‌تر خواهد شد.

از یک ابزار مدیریت پسورد قوی استفاده کنید تا نیازی به نگرانی در مورد پسوردها نداشته باشید.

همچنین سعی کنید هر جا که امکان تائید هویت دومرحله‌ای وجود داشت، این گزینه را فعال کنید. اگر این گزینه وجود نداشت بهتر است از یک ارائه دهنده‌ سرویس ایمیل دیگر استفاده کنید.

۳.از موبایلتان محافظت کنید.

همان‌طور که پیش از این در مورد تائید هویت دومرحله‌ای اشاره شد، این لایه‌‌ امنیتی بستگی به محافظت از تلفن موبایلتان دارد.

در صورتیکه تلفن شما رمز عبور و قفلی نداشته باشد، هر فردی می‌تواند به کدهای ارسالی از طریق SMS برای تائید هویت دومرحله‌ای دسترسی داشته باشد. در صورت استفاده از کلمات عبور ضعیفی که هک کردنشان ساده باشد و به سرقت رفتن تلفن‌تان، باید منتظر دردسرهای بزرگی باشید.

امنیت شما تا حد زیادی به المان‌های مختلفی بستگی دارد که مثل قطعات پازل با هم کار می‌کنند.

۴.با مرورگری امن وارد اکانت ایمیلتان شوید.

امنیت ایمیل به مرورگر مورد استفاده‌‌ شما هم‌بستگی دارد. بنابراین همیشه از مرورگرهای امن و بروز استفاده کنید.

مرورگرهای قدیمی یکی از محبوب‌ترین مسیرها برای حمله توسط مجرمین سایبری هستند. وجود یک نقطه‌ضعف در مرورگر به مهاجمین امکان انجام حملات مردمیانی (Man-in-the-Middle) و سرقت نام کاربری و رمز عبور شما را می‌دهد.

تنظیم گزینه‌های مربوط به حریم خصوصی و امنیت در مرورگر بسیار مهم است.

توصیه می‌کنیم که هرگز با کامپیوترها یا دستگاه‌هایی که متعلق به خودتان نیستند وارد ایمیلتان نشوید. این کار یک ریسک بزرگ است و به هیچ وجه نباید آن را انجام دهید.

۵.هیچ اپلیکیشنی را به ایمیلتان متصل نکنید.

اپلیکیشن‌هایی مثل Unroll.me (که امکان لغو عضویت در خبرخوان‌ها را فراهم می‌کند) باعث ساده شدن کارها می‌شوند. اما همین که کارتان با این اپلیکیشن‌‌ها تمام شد بلافاصله ارتباطشان را با ایمیلتان قطع کنید.

نکته مهم این است که اگر به یک اپلیکیشن واسط دسترسی کاملی به اینباکس ایمیلتان بدهید، در برابر حملات سایبری آسیب‌پذیر می‌شوید. ممکن است این اپلیکیشن دچار مشکل شود، در نتیجه مجرمین سایبری به تمام ایمیل‌ها و محتوای آن‌ها دسترسی پیدا می‌کنند.

در صورت لزوم به استفاده از چنین اپلیکیشن‌هایی، در اسرع وقت ارتباط آن‌ها را با ایمیلتان قطع کنید.

۶.از به اشتراک‌گذاری بیش از حد اطلاعات شخصی و خصوصی خودتان خودداری کنید.

در دنیای امروزی که همه همیشه به اینترنت متصل هستند، انتشار بیش از حد اطلاعات خصوصی عادی شده؛ اما هرگز خودتان را با اکثریت مقایسه نکنید چون بیشتر مردم هیچ اهمیتی برای امنیت و حریم خصوصی خودشان قائل نیستند.

مسلماً شما که این مقاله را اینجا مطالعه کردید از جمله افرادی هستید که به امنیت در اینترنت اهمیت می‌دهند. بنابراین به توصیه‌های زیر عمل کنید:

  • هرگز اطلاعات خصوصی خودتان را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک نگذارید (آدرس منزلتان، میزان بزرگی منزلتان، محل زندگی خانواده و بستگانتان و غیره)
  • هرگز از نام خانوادگی، تاریخ تولد، نام حیوان خانگی‌تان و موارد مشابه برای رمز عبور استفاده نکنید.
  • هرگز به ایمیل‌های مشکوکی که درخواست اطلاعات مهم و حیاتی دارند (اطلاعات کارت‌های اعتباری، شبکه‌های اجتماعی و غیره) اعتماد نکنید.
  • آدرس ایمیلتان را در اختیار همه قرار ندهید (و حتماً چند آدرس ایمیل مجزا و تفکیک شده داشته باشید).
  • مرتباً ایمیل خودتان را چک کنید و بررسی کنید که اقدام مشکوکی در آن انجام نشده باشد.
  • هرگز به هر فردی که در فضای آنلاین ملاقات می‌کنید، برای دوستی اعتماد نکنید، مگر اینکه از انگیزه‌های وی برای دوستی مطلع باشید.

گاهی اوقات پارانویا و ترس بیش از حد می‌تواند کمک کننده و مفید باشد.

۷.به هر شبکه‌ وای‌فای عمومی رایگانی متصل نشوید.

یکی از مواردی که اکثر کاربران را وسوسه می‌کند شبکه‌های وای‌فای عمومی رایگان است. اما هنگام استفاده از چنین شبکه‌هایی همیشه این احتمال را در ذهن داشته باشید که ممکن است یک کلاهبردار سایبری مبتدی و سطح پایین شبکه را دست‌کاری کرده باشد تا نام کاربری و رمز عبور افراد را به سرقت ببرد؛ و در صورت رویارویی با یک مجرم سایبری حرفه‌ای و پیشرفته خطرات بسیار جدی‌تری امنیت شما را تهدید می‌کند.

اما با توجه به اینکه وسوسه‌‌ اتصال به وای‌فای رایگان بشدت قوی است، دقت کنید که هیچ‌وقت دو کار را با این شبکه‌ها انجام ندهید: هرگز از طریق این شبکه‌ها به اکانت ایمیلتان متصل نشوید و هیچ‌وقت از طریق این شبکه‌ها تراکنش مالی انجام ندهید.

۸.پسوردهای پیش‌فرض را ذخیره نکنید.

اغلب اوقات وقتی با ایمیل فعلی یک اکانت جدید ایجاد می‌کنید، یک پسورد پیش‌فرض در قالب یک متن ساده از طریق ایمیل دریافت می‌کنید. برای حفظ امنیت خودتان هیچ‌وقت این پسورد را در اینباکس ایمیلتان نگه ندارید.

پسورد پیش‌فرض را تغییر بدهید و این ایمیل را پاک کنید تا احتمال حملات سایبری که ممکن است سایر اکانت‌های شما را هم به خطر بیاندازند از بین ببرید.

۹.مراقب کلاهبرداری و حملات فیشینگ (جعل هویت) باشید.

اکثر کلاهبرداری‌های اینترنتی معمولاً با ارسال یک ایمیل به قربانی شروع می‌شوند. این کلاهبرداری‌ها با استفاده از تکنیک‌های مهندسی اجتماعی انجام می‌شوند که حتی خبره‌ترین کاربران اینترنت را هم به دام می‌اندازند.

پس سعی کنید همواره اطلاعات و مهارت خودتان در تشخیص کلاهبرداری و فیشینگ که سعی به جعل هویت و دریافت اطلاعات مهمتان را دارند، افزایش دهید.

محبوب‌ترین تکنیک‌های هک برای ربودن اطلاعات اقتصادی و مالی افراد است. معمولاً مؤثرین راهکار محافظت در برابر این حملات، پیشگیری از فاز اولیه آلودگی است.

به‌عنوان یک قانون کلی، این توصیه‌ها را رعایت کنید:

  • روی لینک‌های مشکوک در ایمیل‌ها کلیک نکنید.
  • در صورتی‌که به فرستنده‌‌ یک ایمیل اطمینان ندارید (یا مطمئن نیستید که ایمیل دریافتی از طرف فرد ادعا شده ارسال شده باشد)، به آن ایمیل اعتماد نکنید.
  • فایل‌های ضمیمه‌ای که مطمئن و امن به نظر نمی‌رسند کلیک یا دانلود نکنید.

۱۰.نرم‌افزارها را بروز نگه دارید.

همان‌طور که پیش از این اشاره شد، معمولاً اولین مرحله در آلوده شدن به بدافزار، ایمیل است. بیشتر افراد توجه کافی به ایمیل‌هایی که باز می‌کنند ندارند؛ حتی ارسال بدافزار از طریق ایمیل‌های اسپم هنوز هم خیلی از افراد را قربانی می‌کند.

اغلب اوقات مجرمین سایبری از فایل‌های Microsoft Word، Excel و PowerPoint برای رساندن بدافزار به قربانیان استفاده می‌کنند.

اما در صورتیکه سیستم شما بروز باشد و چندین لایه امنیتی داشته باشد، احتمال اینکه قربانی حملات سایبری شوید بشدت کاهش پیدا می‌کند.

بروز نگه داشتن نرم‌افزارها هنوز هم یک لایه امنیتی بسیار مهم است که متخصصین سایبری همواره بر آن تأکید دارند.

۱۱.با طرز فکر هکرها آشنا شوید.

درک طرز تفکر هکرها برای محافظت در برابر حملات سایبری بسیار مفید است.

این اقدام، بسیار ارزشمند و مفید است. در انتهای این مقاله متوجه می‌شوید که اینباکس ایمیل شما و محتویات داخل آن بشدت ارزشمند است و علت تمایل شدید هکرها به هک ایمیل افراد را درک می‌کنید و متوجه می‌شوید که این افراد چطور تک تک اطلاعات شما را به پول تبدیل می‌کنند.

۱۲.از ابزارهای موجود برای محافظت از امنیت خودتان استفاده کنید.

یک آنتی‌ویروس قوی و مطمئن نصب کنید که امکاناتی مثل محافظت بلادرنگ، پشتیبان گیری از داده‌ها و اسکن مرتب کامپیوتر برای جاسوس‌افزارها (spyware)، کی لاگرها (keylogger) و سایر بدافزارهای سرقت اطلاعات را داشته باشد.

تمام مجرمین سایبری علاقه دارند که شما را متقاعد به کلیک کردن روی لینکی کنند که با هدف دانلود بدافزار روی کامپیوتر یا موبایلتان ارسال شده است. با کلیک کردن روی این لینک‌ها ممکن است در یک چشم به هم زدن با بدترین سناریوی ممکن روبرو شوید.

پس روی این لینک‌ها کلیک نکنید، ایمیل‌های اسپم را باز نکنید، فایل‌های ضمیمه را دانلود نکنید و با کنجکاوی بی مورد خودتان را قربانی نکنید.

امیدواریم مطالعه این مطلب طرز فکر شما را از “بی اهمیتی نسبت به اینباکس ایمیل و اطلاعات داخل آن” به “تلاش بیشتر برای ارتقای امنیت در فضای آنلاین” تغییر داده باشد. آموختن چنین درس‌هایی برای خیلی از افراد به‌شدت گران تمام شده و می‌شود.

منبع: فراست

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *